Zvolte jazyk

Dvojice studentů unikla zatčení a půl roku prožila v ilegalitě. Novinář Luděk Navara objevuje dosud neznámé osudy těch, kteří se postavili nastupujícímu totalitnímu režimu v bývalém Československu. Režie M. Petrov

Černobílá fotografie lidské lebky je vystavena za výkladem v Tišnově u Brna. Lebka má v čele díru. Průstřel. Není to zrovna pěkný pohled. Píše se rok 1951. Fotografie má všem ukazovat, jak krutí jsou ti, kteří se rozhodli zapojit do protikomunistického odboje. Neváhají sáhnout po zbrani a obětovat lidský život!

Jaký byl ale skutečný příběh, který skončil popravou dvou nešťastných studentů z Tišnova - Vlastimila Železného a Aloise Pokorného? A jak vlastně vypadala jejich odbojová skupina JAN a vůbec odboj v okolním kraji? A jak skončil?

Jeden z dílu seriálu Po stopách třetího odboje se pokouší rozplést pozadí smutné události: ukazuje se, že s tragédií je spojena celá řada konkrétních osudů těch, kteří měli odvahu se postavit na odpor se zbraní v ruce. A nebo alespoň podle svých možností přispět k pádu režimu; vždyť odbojáři v Tišnově vyzkoušeli téměř vše: letákové akce, shromažďování zbraní, vybudování tajného úkrytu - bunkru - pod chatou... Nakonec ovšem skupina byla prozrazena a vše skončilo zatýkáním. Ne všichni ovšem skončili za mřížemi. Do ilegality se podařilo přejít dvěma studentům: dvojici přátel Železný a Pokorný. Skrývají se na odlehlé samotě až se k nim vloudí muž, kterého podezírají z udavačství. Hádku s ním ukončí výstřel z pistole. Osudový výstřel...

Činnost skupiny v té době skutečně StB monitorovala, takže oba studenti byli zatčeni vzápětí poté, odsouzeni k trestu smrti a popraveni. Ve stejném procesu jako Pokorný a Železný byl souzen například i katolický duchovní Otto Mádr.

Premiéra: 28.11.2011 na ČT2

stránky pořadu na ČT

Tento díl je nyní celý ke shlédnutí na webu České televize (video) Po stopách třetího odboje