Památník u šumavského Františkova věnovaný místním převaděčůmV Českých Žlebech na Šumavě hledají historici místo posledního odpočinku Bohumila Hasila - známého převaděče, kterého v roce 1951 zabili pohraničníci.

Bratři Josef a Bohumil Hasilové patřili na konci 40. a začátku 50. let k převaděčům, kteří lidem pomáhali uprchnout z komunistického Československa. Josefa, který dnes žije Chicagu, označila StB jako Krále Šumavy - mezi agenty chodci totiž neměl konkurenci.

Josef Hasil také dostal v roce 2001 Medaili Za hrdinství a jeho příběh ukáže i právě dokončený televizní dokument. Ve finále je také pátrání po hrobu jeho bratra Bohumila, který zemřel po přestřelce s pohraničníky.

Pokud se podaří skutečně prokázat, že hřbitov v šumavských Českých Žlebech je místem posledního odpočinku Bohumila Hasila, bude tu po 62 letech od jeho smrti zbudován hrob. Usiluje o to i Konfederace politických vězňů.

„Já se domnívám, že celá ta záležitost bude dovedena do konce tím, že bude přesně označeno místo, kde Bohuslav Hasil pochován je. Protože my víme, že to je na tom prostoru, který je ohraničen asi 3,5 krát 3,5 metru, ve čtverci, ale tam bezpečně pochován je,“ říká místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý a pokračuje: „Ta svědectví těch lidí, kteří nám to označili, jsou tak důvěryhodná, že se domnívám, že se nemůžeme mýlit.“

Jedním z těch, kteří už roky místo, kde byl Hasil potají pohřben, hledají, je ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman. Českému rozhlasu potvrdil, že ostatky budou zkoumat odborníci, kteří se při výzkumu budou opírat zejména o analýzu DNA statků.

„Jestliže se nám to potvrdí, pak bychom přistoupili k dalšímu jednání, která se týkají už zřízení nějakého hrobového místa, umístění, kamenné desky – zkrátka na tom místě, kde ty tělesné pozůstatky Bohumila Hasila odpočívají,“ dodává Daniel Herman.

A proč je tak těžké najít Hasilův hrob? Scénárista a novinář Luděk Navara, spoluautor televizního dokumentu Král Šumavy o Josefu Hasilovi, vysvětluje, že existoval předpis, podle kterého lidé zastřelení při železné oponě museli být pochováni tajně.

Anonymní pohřbívání

„To byl záměr tehdejšího režimu, aby tito lidé nebyli na očích, aby jim tam lidé nenosili květiny, nedělali z nich mučedníky a podobně. V rámci tohoto nařízení byl i Bohumil Hasil pochován tajně,“ vysvětluje Luděk Navara.

Pokud se přece jen nepodaří hrob najít, měla by podle Luďka Navary na českožlebském hřbitově přibýt alespoň pamětní deska.

„Už i z toho důvodu, že ten příslušník bezpečnosti, který v přestřelce s Josefem Hasilem, tedy bratrem, zemřel, tak tento příslušník bezpečnosti tam má svůj pomníček. Takže i v rámci toho by bylo velmi záslužné, aby Bohumil Hasil ten pomník měl,“ uzavírá Luděk Navara.

Bohumil Hasil byl pohraničníky smrtelně postřelen 13. září 1950, když se spolu s bratrem vracel do Čech, aby do Bavorska převedl i svého syna. Pátrání po přesném místě jeho pohřbení bude pokračovat na jaře.

Reportérka Radiožurnálu Lucie Husárová sleduje pátrání po hrobu Bohumila Hasila, Krále Šumavy Pátrání po hrobu Bohumila Hasila

 

Zdroj: Český rozhlas