Zvolte jazyk

V pátek 27. května 2011 bude v 10.00 v Mikulově na nádvoří zámku slavnostně otevřena Stezka svobody, která na třinácti informačních tabulích bude připomínat osudy lidí žijící za Železnou oponou. Stezka byla vybudována na místech signální stezky a je dlouhá 2, 5 kilometru. Podle organizátorů má být toto místo památníkem, který bude připomínat těžké osudy lidí, kteří chtěli přejít hranice Železné opony a žít svobodně. Slavnostního otevření se zúčastní také Václav Bařina z New Yourku a Libor Veselský z Rakouska. Oběma se podařilo Železnou oponu překonat.

„Stezka začíná na mikulovském zámku a vede ke Staré Celnici. Od tohoto místa jsou umístěny panely s příběhy lidí, kteří chtěli Železnou oponu překonat. Končí pak v Sedleci. Projekt je vzpomínkou na odvážné lidi, kteří riskovali životy a neváhali řešit svou situaci mnohdy odvážnými činy zaplacené tím nejcennějším, a to vlastním životem,“ říká jeden z iniciátorů Miroslav Kasáček, který po roce 1989 společně s novinářem Luďkem Navarou pátrá v archivech a StB a odkrývá příběhy lidí, kteří žili za Železnou oponou.

Nově vybudovaná stezka je určena pro turisty i cyklisty. Cesta je vyasfaltovaná a podél ní je umístěno třináct panelů s přesnými popisy událostí v českém a německém jazyce včetně fotodokumentace, které se tehdy staly. U Staré Celnice je navíc ještě jeden panel, který financovalo polský Insytut Pamieci Narodowej a je věnováno právě zabitým Polákům.

„Při přípravě jsme spolupracovali s obcí Poysdorf a tehdejším starostou, dnešním zemským poslancem, Karlem WIlfingem,“ popisuje Kasáček a dodává, že v rámci projektu vznikly mapy se zakreslenými místy, kde stojí panely a také s místy, kde se jednotlivé příběhy udály. Vše završuje natočený dokument na DVD, který připravilo občanské sdružení Paměť.

Celý projekt je financován z Operačního programu Rakousko – Česká republika, fondu malých projektů jižní Morava, Dolní Rakousko.

Zdroj: Oficiální stránky města Mikulov