Třetí odboj

Za přípravu ozbrojeného povstání, šíření samizdatové literatury či za podíl na založení Společnosti přátel USA obdrželi státní ocenění účastníci třetího odboje. Osvědčení, pamětní dekret a odznak dostaly téměř tři desítky protikomunistických odbojářů, pět z nich posmrtně.

Účastníky odboje ocenila náměstkyně ministra obrany Alena Netolická. Přítomným řekla, že podoba komunistické represe se v průběhu desetiletí měnila, ale stále v ní zůstala její zločinná podstata.

Netolická rovněž poznamenala, že odbojáři svými činy odmítli kompromis se špatností a zbabělostí. „Třetí odboj je svědomím národa,“ podotkla. Předávání vyznamenání se zúčastnil i například kardinál Dominik Duka.

Divadlo Na zábradlí uvádí hru Česká válka, která odhaluje temné stránky české minulosti. Téma třetího odboje je určitě hodné divadelního zpracování a autor Miroslav Bambušek poslal na jeviště příběh, jehož postavy a obrazy chtějí být esencí mnoha pohnutých osudů.

http://vyhledavani.ihned.cz/film-a-divadlo/c1-52131960-odbojari-a-praskaci-v-ceske-valce

Poblíž Mikulova byla odhalena Stezka svobody. Jedná se o mezinárodní projekt občanského sdružení Paměť podpořený Evropskou Unií, který upozorňuje na osudové události při snaze překonat železnou oponu.

http://zpravy.rozhlas.cz/nabozenstvi/slovonanedeli/_zprava/vysoka-cena-cesty-ke-svobode--911631

Pietní vzpomínkou lidé na Ďáblickém hřbitově uctí památku popravených politických vězňů, účastníků třetího odboje.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/913085

Problém mám s třetím odbojem. Už s jeho samotným vymezením. Naši antikomunisté, tvůrci definice tohoto odboje z moci úřední, tedy za pomoci zákona o něm, mají jasno. Byl to přece odboj antikomunistický.

http://zpravy.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/ivan-stern-treti-odboj-z-moci-uredni--915573

Represe, které rozpoutal na začátku 50. let komunistický režim v okolí Babic na Třebíčsku, jsou považovány za jedny z největších od dob heydrichiády. V malé vesnici byli 2. července 1951 zastřeleni tři místní komunisté a čtvrtý byl těžce raněn. Babický případ nebyl nikdy zcela přesně objasněn, tehdejšímu režimu však posloužil jako záminka k represím proti katolické církvi a k zastrašování soukromých rolníků, bránících se kolektivizaci. V následných procesech bylo odsouzeno na 100 lidí, z toho 11 z nich k trestu smrti.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24//exkluzivne-na-ct24/129168-komuniste-se-s-babickymi-mlynari-vyporadali-i-s-krvavymi-uroky/

Knihu tvoří téměř třicet abecedně seřazených hesel, nenajdeme zde však běžné definice, známé z učebnic historie, každé heslo je uvozeno skutečným příběhem, jak je autoři během svého několikaletého bádání sesbírali.

http://www.cbdb.cz/kniha-37065-abeceda-komunismu-abeceda-komunismu

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil překvapivě zasáhl do případu komunistického prokurátora Karla Vaše. Ten byl soudem poslán na na sedm let za mříže, kvůli účasti na justiční vraždě generála Heliodora Píky. Vrchní soud ale zmíněný rozsudek zrušil, konstatoval totiž, že Vašovo jednání už bylo promlčeno.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/vrchni-soud-zrusil-rozsudek-v-pripadu-karla-vase-ministr-pospisil-nesouhlasi--924829

http://m.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/vrchni-soud-zrusil-rozsudek-v-pripadu-karla-vase-ministr-pospisil-nesouhlasi--924829