Krátké zprávy

O věcech co se dějí kolem nás.

Parte Irena Šimonová

S paní Irenou Šimonovou se rozloučíme ve čtvrtek 3. srpna 2017 ve 13:15 hod. v obřadní síni krematoria v Praze ‐ Motole.

Jan Zahradníček

Divadelní koláž inspirovaná osudem a texty básníka Jana Zahradníčka v kulisách bývalé Káznice.

Jedinečné site specific představení vycházející z básní, deníků a textů Jana Zahradníčka připravené přímo do prostor robotárny v Káznici na brněnském Cejlu (vchod z ulice Bratislavská), se skvělými brněnskými herci – Míra Černý, Michal Bumbálek, Alžběta Filipová.

28. března premiéra, pak ještě dva následující dny.

Tisková zpráva ke stažení zde.

Zdroj: http://www.odjinud.cz.

Třetí odboj

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) vyznamenala třiatřicet bojovníků proti komunistické diktatuře, z toho osm in memoriam. Osvědčení o účasti ve třetím odboji osobně převzal například bývalý ministr vnitra Jan Ruml nebo někdejší mluvčí Charty 77 a pozdější zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Litomiský.

Šlechtová připomněla, že zákon o třetím odboji nabyl účinnosti 17. listopadu, tedy v den výročí listopadových událostí z roku 1989. „Chci vám zde veřejně sdělit ve stávající době vybudování možné vlády, já jsem za to velmi, velmi osobně ráda,“ řekla Šlechtová. Odkázala tak na vznik menšinové vlády ANO a ČSSD, která by se opírala o podporu komunistů.

Třetí odboj

Osvědčení pro účastníky třetího odboje dnes v Praze dostane 34 osob. Mezi nimi například Pavel Wonka, označovaný za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu. Bude oceněn in memoriam. Osvědčení obdrží také Jiří Wonka, kterého režim také věznil. Po revoluci z listopadu 1989 dosáhl zrušení soudních rozsudků proti sobě i svému bratrovi.

Pavel Wonka zemřel v 35 letech v dubnu 1988 za dosud nevyjasněných okolností v královéhradecké věznici. V komunistickém vězení skončil za své názory a činnost celkem třikrát. Odsouzen byl za smyšlené činy, trestu ale čelil mimo jiné za snahu kandidovat ve volbách jako nezávislý kandidát. Po roce 1989 byl plně rehabilitován.

Třetí odboj

Pět účastníků odboje nebo odporu proti komunistickému režimu dnes získalo za svou činnost pamětní dekrety a odznaky od etické komise pro třetí odboj. Jedním z oceněných byl téměř devadesátiletý Jan Havel, který v roce 1949 opakovaně překračoval hranice mezi Bavorskem a tehdejším Československem a plnil zpravodajské úkoly. Havel, který se zapojil i do protinacistického odboje, dnes novinářům řekl, že nejvíc si přeje dožít v míru.

"Za Německa jsem byl zavřený. A potom přišel další režim, a zase jsem do toho vletěl. Takže už snad to dožiju, že to bude v míru, to bych si hodně přál. Protože žít v době nesvobody, to je hrozný," prohlásil dnes Havel, jemuž byl přiznán i status válečného veterána.

Havel při přechodech hranice plnil úkoly, které mu v Německu zadával Jan Žemla. Mimo jiné založil zpravodajskou skupinu a obstaral větší množství kartografického materiálu. Při třetím přechodu byl zadržen. Své zážitky jako skautský vedoucí předával i mladším generacím. "Vždycky se ptali třeba, ukaž nám, jak jsi přecházel hranice," vyprávěl. "Dnes je to turistický, ale tenkrát to bylo ideový," dodal.

Třetí odboj

Dalších pět účastníků třetího odboje získá za svou činnost pamětní dekrety a odznaky od etické komise pro třetí odboj. Posmrtně se ocenění dočká například kapitán Karel Šimek.

"Ocenění dostanou v úterý za členství v odbojových skupinách nebo šíření protikomunistických informací," sdělila mluvčí vlády Barbora Peterová.

Disidentu Františku Stárkovi a in memoriam mluvčímu Charty 77 Václavu Bendovi byla spolu s dalšími lidmi přiznána účast ve třetím odboji. Osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji ministerstvo obrany udělilo 16 lidem, z toho dvěma posmrtně. V sídle ministerstva osvědčení, pamětní dekrety a odznaky předal ministr obrany Martin Stropnický.

"O komunistickém režimu jste neměli žádné iluze, riziko bylo vaší jedinou jistotou. Přesto, nebo právě proto, jste nemohli jednat jinak," řekl zúčastněným Stropnický. Poznamenal, že minulost není zdaleka uzavřenou kapitolou a stále je v ní skryto mnoho zla, hořkosti a nespravedlnosti, která musí být napravena. Dodal, že odpor proti totalitě je jednou z největších občanských ctností.

Etická komise ocení dalších jedenáct účastníků třetího odboje. Z toho čtyři in memoriam. Slavnostní předávání pamětních dekretů a odznaků pro bojovníky a odpůrce komunismu bude ve Strakově akademii. Ocenění, mezi kterými je třeba Ludmila Hermanová za ukrytí agenta americké zpravodajské služby, dostanou pamětní listiny a odznaky od předsedy etické komise.

„Ocenění je pro mě doklad, že jsem splnil svou občanskou povinnost,“ řekl Radiožurnálu bývalý vrchní rabín Karol Sidon, který ocenění převzal na začátku září. Za totality se třeba podílel na činnosti Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

Za členství v odbojových skupinách, pomoc pronásledovaným či za ničení symbolů totalitní moci vyznamenala etická komise pro třetí odboj jedenáct lidí, kteří se postavili komunistickému režimu. Část z nich se však ocenění dočkala až posmrtně.

Pamětní dekrety a odznaky předal předseda etické komise Jiří Kaucký. S projevem vystoupil ministr kultury Daniel Hermana (KDU-ČSL), podle kterého ocenění dokázali, že „je možné za všech okolností stát s rovnou páteří“. „Vy jste těmi, kteří svým životem vybojovali naši svobodu. A na nás je nyní, abychom tento veliký dar uhájili,“ řekl.