Ve Vojenském klubu Praha obdrželo osvědčení a ocenění za účast ve třetím odboji dalších 43 lidí. Ministerstvo obrany dosud vyřídilo přes 90 procent žádostí o osvědčení. Získalo ho již téměř 1400 osob. Bylo vyplaceno 79,8 milionu korun přímým účastníkům odboje a 6,5 milionu korun pozůstalým.

Mezi oceněnými jsou například bývalý vrchní rabín Karol Sidon, Jiří Gruntorád z knihovny Libri Prohibiti, básník a prozaik Jáchym Topol, publicista Jan Rejžek nebo člen skupiny Plastic People of the Universe Josef Janíček.

"Žádná totalita není schopná zlomit celý národ. Vždy se najdou ti, kteří se dokážou vzepřít hrubé síle a nebezpečí, které jim hrozí," uvedla náměstkyně ministra obrany Alena Netolická.

Odznak a pamětní dekret ministra obrany dnes převzal Sidon za aktivní podporu nespravedlivě stíhaných osob a podílu na činnosti Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

Spisovatel Jáchym Topol dostal osvědčení především za vydávání a distribuci tiskovin namířených proti totalitnímu režimu a působení v rámci nezávislých iniciativ a udržování spojení mezi československou a polskou opozicí.

Publicista Rejžek si ocenění zasloužil za protikomunistickou činnost spočívající v autorství a distribuci protirežimně laděných materiálů a petic. Gruntorád byl oceněn za dlouhodobou protikomunistickou činnost spočívající mimo jiné v tvorbě, tisku a rozšiřování samizdatové literatury.

Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz