sraz ve 12:00 hod., bývalá náves Dolního Cazova

Vzpomínková akce k uctění památky Bohumila Hasila u jeho pomníčku v den výročí.

Ve čtvrtek 13. září 2018 uplyne již 68 let od již dnes známé tragické události na Šumavě u bývalého Dolního Cazova, nedaleko Českých Žlebů. Při této vzpomínkové akci zúčastněným bude popsán detailně tento tragický příběh, a jiné události, ke kterým na tomto území v krutých padesátých létech došlo a na které nesmíme zapomínat.

Ti účastníci, kteří budou chtít navštívit všechna místa dle připraveného plánu, budou muset jet na kole. Trasa připravené cyklovyjížďky bude dlouhá dle okolností a domluvy 20 až 25 km.

Pomník B. Hasila: 48°52'52.018''N, 13°44'21.874''E

Trasa vzpomínkové vyjížďky:
  • pomníček B. Hasila
  • bývalá náves Dolní Cazov
  • ocelový most přes Řasnici ponechaný Americkou armádou v r.1945 !
  • můstek přes Mechový potok a překročení st. hranice na Schnellenzipf
  • místo zastřelení Milana Čepeka na německém území
  • kolem usedlosti mého přítele Wiliho Reise
  • občerstvení u pana Lauseckera na penzionu Runnenhof (vhodné mít sebou pár Euro na pivo, kafe apod.)
  • místo kam bratři Hasilové byli osudný večer dovezeni
  • jejich pěší trasa na německém území k hraničnímu Mechovému potoku
  • místo jejich posledního společ.přechodu st. hranice u hraničního kamene č.4/7 !
  • lesní cestou po bavorském území podél st. hranice směrem k Bishofsroitu
  • v osadě Marchhouser zpět na české území po starém kamenném mostě z dob ,,Zlaté stezky"
  • zachovalý původní betonový zátaras s ocelovou závorou je pozůstatkem Železné opony !
  • bývalá osada Mlaka
  • opuštěná rota PS v bývalé obci Krásná Hora (toto jen když bude dostatek času)
  • bývalá obec Kamenná Hlava
  • opuštěná ,,nová" rota PS z let sedmdesátých (dle časových možností)