Rozhovor Miroslava Kasáčka pro Múzeum totality na Slovensku |
u příležitosti výročí srpnové okupace |
Personální rozkaz ministryně obrany ve věci popraveného Petra Křivky, muže trojího odboje | |
Dobrodružný život Petra Křivky začal docela nenápadně v roce 1897 v Kobylí na Břeclavsku. Po ukončení obecné školy se v Čejči se Petr vyučil zámečníkem, pak následující tři roky pracoval ve Vídni.
V roce 1914 však začala první světová válka a v únoru 1917 byl Křivka povolán do rakousko-uherské armády. V dubnu 1918 z armády zběhl a až do konce první světové války se skrýval v lesích, kde se snažil založit odbojovou skupinu proti Rakousko-Uhersku. To byl jeho první odboj.
Po vyhlášení Československa důvod ke skrývání pominul a Křivka se v Brně stal členem pěšího pluku č. 8. Zúčastnil se přitom bojů v maďarsko-československé válce. Za své statečné počínání obdržel Pamětní medaili FIDAC, Vítěznou medaili 1918 a Kříž československé obce Dobrovolců.
Po převzetí veškeré moci ve státě se komunisté v čele s Klementem Gottwaldem rozhodli vypořádat se všemi svými nepřáteli. A byli v tom bohužel nadmíru úspěšní: během několika následujících let omezili základní lidská práva občanů a vystavili je často brutálnímu zacházení, hanobení a konfiskaci majetku. Pronásledování se navíc neomezovalo na jedinou osobu, ale postihovalo celé rodiny. „Třídní boj“ byl veden proti politicky organizovaným skupinám, inteligenci, katolické církvi i nekomunistickým vojenským důstojníkům, kteří patřili k hlavním ideovým odpůrcům nového režimu. Brzy se k nim přidali zemědělci a vlastně všichni, jejichž názory nebo samotná podstata mohly ohrozit zavedený mocenský monopol.
Příběhy deseti statečných | |
O knize Gottwaldovy oprátky s publicistou Luďkem Navarou | |
Historik a publicista Luděk Navara se dlouhodobě zabývá zločiny nacismu a komunismu a poválečným odsunem sudetských Němců. Ve spolupráci s kolegou Miroslavem Kasáčkem nedávno vydal publikaci Gottwaldovy oprátky pojednávající o tragických osudech deseti účastníků protinacistického a protikomunistického odboje, kteří byli popraveni na nádvoří bývalé brněnské věznice na ulici Cejl. A právě tomuto tématu je věnován i rozhovor, který Luděk Navara poskytl pořadu Zelný rynk.
„Zjistili jsme, že příběhy odbojářů, kteří byli popraveni, v nějakém souborném útvaru vlastně chybí,“ uvádí Luděk Navara. V rozhovoru pro pořad Zelný rynk představuje nově vydanou publikaci Gottwaldovy oprátky. Ta pojednává o tragickém osudu deseti účastníků protinacistického a protikomunistického odboje, kteří byli popraveni na nádvoří bývalé brněnské věznice.
Příprava realizace pamětní desky připomínající politický proces s Oto Mádrem a spol. |
Sdružení PAMĚŤ z.s. ve spolupráci s TJ Sokol Brno I a městem Brnem připravuje realizaci pamětní desky připomínající politický proces s Oto Mádrem a spol.
Zmíněný proces se odehrál v roce 1952 a byl svého druhu divadlem: odsouzení obžalovaných na základě předložených důkazů a výpovědí svědků nebylo v rukou soudní moci, ale bylo předem určeno a vynuceno politickou silou. Nejznámějšími oběťmi tohoto procesu byli profesorka Univerzity Karlovy Růžena Vacková a křesťanský myslitel Oto Mádr.
Po dohodě s vedením Sokola, že pamětní deska bude instalována ve foyer stadionu na Kounicově ulici, jsme nechali zhotovit návrh výtvarného díla. Autorem je akademický sochař a brněnský umělec Jiří Sobotka.
Ocenění ministerstva obrany | |
6. května 2024, Armádní muzeum Žižkov, Praha |
Ministryně obrany Jana Černochová udělila resortní vyznamenání
U příležitosti oslav výročí konce druhé světové války byl Miroslav Kasáček, předseda Sdružení PAMĚŤ z.s., vyznamenán ministryní Janou Černochovou Záslužným křížem ministra obrany České republiky. Gratulujeme!
Ministerstvo obrany ČR: mocr.army.cz
České noviny: www.ceskenoviny.cz
Návrh na pomník Jana Koreise v Brně | |
Podpořte náš návrh na pomník Jana Koreise! Odvážný muž, sportovec, československý reprezentant a odbojář umučený StB si zaslouží trvalou připomínku ve svém městě.
Více o návrhu zde: navrhy.damenavas.cz
Další odkazy zde:
- Komiks o hledání místa, kde Jan Koreis zemřel: ct24.ceskatelevize.cz
- Text na stránkách Advokátního deníku: advokatnidenik.cz
- O Janu Koreisovi, spolupracovníkovi odbojáře Petra Křivky, píšeme v knize Musím jít odvážně vpřed!
Naučná stezka o železné oponě | |
Vyšší Brod |
V uplynulém roce jsme dokončili projekt NAUČNÁ STEZKA O ŽELEZNÉ OPONĚ VYŠŠÍ BROD
Přijedťe se podívat, srdečně zveme.
Na deseti panelech najdete osudové příběhy z regionu spojené se železnou oponou. Stezka se nachází u rakouské hranice. Na projektu spolupracovali: Sdružení PAMĚŤ, Město Vyšší Brod a Město Weitra (Rakousko).
Více o stezce najde zde.
Gottwaldovy oprátky - Poslední adresa Cejl | |
Nová výstava sdružení PAMĚŤ |
O těch, pro které život skončil v brněnské věznici na Cejlu...
Navštivte na našich stránkách v sekci Výstavy: Gottwaldovy oprátky - Poslední adresa Cejl.
Výstavu doplňuje stejnojmenná kniha autorů Miroslava Kasáčka a Luďka Navary Gottwaldovy oprátky - Poslední adresa Cejl.