Zvolte jazyk

Nebe plné hvězd 2024 Nebe plné hvězd
Pietní akt a koncert k 79. výročí ukončení 2. světové války

nebe_plne_hvezd_013
nebe_plne_hvezd_037
nebe_plne_hvezd_075
nebe_plne_hvezd_157
nebe_plne_hvezd_163
nebe_plne_hvezd_191

30. 4. 2024 v 15:00 hod., sady Národního odboje, park před klubem Šelepka, Brno

Letos si připomínáme 79. výročí ukončení druhé světové války.

Součástí pietniho aktu u příležitosti výročí konce druhé světové války bude debata moderátorky Barbory Černoškové na téma: Berme si z minulosti oheň, nikoli popel. Hosty budou Ondřej Ruml, Hana Holišová, Luděk Navara a Miroslav Kasáček ze Sdružení PAMĚŤ z.s.

Pietní akt a koncert NEBE PLNÉ HVĚZD se od roku 2005 každoročně koná v sadech Národního odboje, v parku před klubem Šelepka, kde za 2. světové války stával koncentrační tábor Pod kaštany. Na místě, odkud byli představitelé moravského odbojového hnutí odváděni k výslechům do Právnické fakulty či k popravám do Kounicových kolejí, si připomínáme konec nekrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva i statečnost našich předků. Na zlo minulosti dnes odkazuje pomník, u něhož v průběhu setkání stojí čestná vojenská stráž, a řečníci k němu nosí květiny. Důraz ve vzpomínkách klademe také na dobu poválečnou a hrdiny protikomunistického odboje. NEBE PLNÉ HVĚZD je i připomínkou toho, že války a totalitní režimy jsou bohužel stále součástí našich životů a je třeba ctít svobodu jako nejvyšší hodnotu.

V roce 2024 se sejdeme již po dvacáté. Jubilejní ročník připomene nejen hlavní myšlenku setkání, ale i osobnosti, které byly s uplynulými roky neodmyslitelně spjaty. Mezi nimi i pana Vladimíra Koudelku, který NEBE PLNÉ HVĚZD založil a 18 let organizoval. Držitel Ceny města Brna a Ceny Jihomoravského kraje zemřel po dlouhé těžké nemoci v červenci roku 2022. O pokračování tradice pietní akce a koncertu se od té doby starají jeho děti a úzká rodina.

Vstup na akci je zdarma. Těšíme se na setkání s vámi!

Více informací naleznete na pozvánce nebo přímo na stránkách akce www.nebeplnehvezd.cz.