Otázka smrti Jana Masaryka budila a stále budí pozornost veřejnosti. Byl zavražděn, či spáchal sebevraždu? Nebo mají pravdu ti, kdo hovoří o nešťastné náhodě? Mimořádný a stále živý zájem o tuto tragickou hádanku potvrdilo i vysílání seriálu Přísně tajné vraždy (2010), kde právě díl věnovaný smrti ministra Masaryka vyvolal nejvíce ohlasů diváků. Ti se svěřovali se svými poznatky, či přímo svědectvími.
Nyní celý dokument ke shlédnutí na webu České televize (video) !!!
Tvůrčí tým ostravských dokumentaristů oslovil na základě těchto podnětů nejen některé z pamětníků a příbuzných Jana Masaryka, ale i špičkového forenzního biomechanika Jiřího Strause, psychiatra Cyrila Höschla, historiky, badatele a řadu další autorit.
V pátek 27. května 2011 v Mikulově vyvrcholila jedna z aktivit občanského sdružení Paměť – projekt Stezka svobody, připomínající osudy lidí, kteří se v době totality pokusili překonat železnou oponu a přes střeženou hranici na jihu Moravy uprchnout do Rakouska.
Stezka se třinácti tabulemi připomínajícími jednotlivé pokusy o útěk je vybudována v místech, kudy do roku 1989 vedl drátěný zátaras, a její panely jsou umístěny na tzv. Staré signálce od staré celnice směrem k Sedleci, je dlouhá dva a půl kilometru. Jejím smyslem je umožnit zamyšlení nad cenou svobody, která byla pro obyvatele Československa v těchto místech zdánlivě na dosah, ale přesto téměř nedosažitelná. Někteří z odvážlivců při svém pokusu uspěli, jiní byli zadrženi a čekalo je vězení a perzekuce komunistického režimu, mnoho jich ale na hranici zahynulo – nejčastěji výstřely pohraničníků nebo na ostnatých drátech s vysokým napětím.
Další fakta a svědectví o nikdy neobjasněné vraždě v babické škole (2009). Vlna násilných represí změnila v padesátých letech životy stovek rodin na Třebíčsku. Natočeno dle stejnojmenné knihy autorů Miroslava Kasáčka a Luďka Navary. Režie M. Petrov
Stopáž: 57 minut – Rok výroby: 2009
Nyní celý dokument ke shlédnutí na webu České televize (video) !!!
Represálie, které rozpoutal komunistický režim v okolí Babic na Třebíčsku na začátku padesátých let, jsou považovány za jedny z největších od dob heydrichiády. Svým rozsahem byly opravdu mimořádné: více než sto odsouzených, z toho jedenáct k trestu smrti.Čtyři odsouzení zahynuli během věznění. Rodiny soukromých zemědělců byly deportovány a musely opustit své domovy, jejich statky a usedlosti byly zabaveny a rozkradeny.
Více než půl století pátraly rakouské rodiny po svých předcích, kteří v roce 1957 zmizeli u železné opony. Pravdu se dozvěděli až dvacet let po pádu komunismu. Díky badatelskému objevu Milana Vojty a jeho neúnavném pátrání se tak pozůstalí mohli seznámit s děsivými historickými fakty. Připravili: L. Navara a A. Koudela
Stopáž: 23 minut – Rok výroby: 2009
Nyní celý dokument ke shlédnutí na webu České televize (video) !!!
Televizní dokument o příběhu z okolí československé železné opony pátrá po osudu dvou rakouských rybářů Waltera Wawra a Karla Benedikta, kteří se v létě 1956 vypravili na lov ryb k řece Dyji na československo-rakouské hranici. Oba ztracení otcové (po jednom zůstalo jedno dítě, po druhém dvě) byli zastřeleni na místě československými pohraničníky. Nikdo však pozůstalým nedal žádnou zprávu. Z archivních dokumentů, které jsou zachovány včetně fotografických příloh, plyne, že oba muži byli na místě mrtví. Není však v této chvíli zcela jasné, kde jsou pohřbeni. Dodnes, tedy dvacet let po pádu železné opony, nikdo rakouské pozůstalé o osudu jejich příbuzných neinformoval.
Jaký osud měla poslední slova obětí justičních vražd z padesátých let? Ti, kterým byla určena, na ně často čekali více než půl století. Připravili J. Albrecht a M. Petrov
Stopáž: 57 minut – Rok výroby: 2008
Nyní celý dokument ke shlédnutí na webu České televize (video) !!!
Dokument přibližuje poslední okamžiky šesti obětí justičních vražd z období komunismu mezi lety 1949 až 1953. Opírá se o jejich poslední dopisy před smrtí, které archivy vydaly až po dlouhých desetiletích. Atmosféru soudních procesů a věznic komentují pamětníci, situaci jednotlivých rodin vykreslují dosud žijící příbuzní a přátelé. Je reflexí toho, jak se česká společnost téměř dvacet let po pádu režimu vyrovnala s jejich příběhy a křivdami na nich spáchanými.
Vraždu tří venkovských funkcionářů pomstily tresty pro nevinné. Dokumentární cyklus o krutosti i absurditě komunistického režimu v bývalém Československu. Režie P. Lokaj
Dokumentárním cyklem o krutosti i absurditě komunistického režimu v bývalém Československu provází Jaroslav Hutka. 2. července 1951 zazněla střelba v budově školy v Babicích na Třebíčsku. Dodnes není zcela jasné, kdo a na koho střílel, protože událost nebyla řádně vyšetřena. Ale komunistický režim vyšetření nepotřeboval. Zahájil odplatu. V devíti skupinách bylo za takzvanou akci Babice odsouzeno sto osob, z toho deset k trestu smrti.
Stopáž: 13 minut – Rok výroby: 2007
Nyní celý dokument ke shlédnutí na webu České televize (video) !!!
Kdo zabíjel a nutil zabíjet na přísně střežené hranici komunistického Československa? Dokumentární cyklus o odvaze a smrti, ale i absurditě zrůdného politického systému.
Stopáž: 14 minut – Rok výroby: 2005
Nyní celý dokument ke shlédnutí na webu České televize (video) !!!
Publicistickým cyklem o nelidském systému, který nutil zabíjet a stavěl občany této země proti sobě, provází Jaroslav Hutka. Důmyslná, nelidská, absurdní. Tak vypadala železná opona, která krátce po komunistickém puči v únoru 1948 začala vyrůstat na hranici mezi bolševickým táborem a demokratickým světem. Systém drátů, do nichž na mnoha místech pouštěli bdělí strážci hranic elektřinu, zátarasů a nášlapných min má na svědomí stovky životů. Nejen těch, kteří se pokoušeli dostat na druhou stranu, ale i těch, kteří se zbraní v ruce střežili výdobytky gottwaldovského socialismu.
Dokument o tom, jak před šedesáti lety museli brněnští Němci opustit město (1995). Režie J. Bařinka
Stopáž: 20 minut – Rok výroby: 1995
K tématu babických událostí vznikla v České televizi také reportáž Tomáše Šponara.
Vysoký komunistický funkcionář KSČ z padesátých let se těší na omluvu od evangelického duchovního, který ho obvinil z rozpoutání justičního honu na čarodějnice. Jde o slavnou babickou kauzu, za kterou udělil komunistický soud jedenáct rozsudků smrti. Omluvu faráři nařídil soudce krajského brněnského soudu zhruba před měsícem. Tehdejší tajemník KSČ Miroslav Holzbauer má podle svých slov čisté svědomí. Má ale opravdu čisté i ruce? Podívejte se na reportáž Tomáše Šponara zde (video).
Žena básníka. Marie Zahradníčková, manželka katolického básníka Jana Zahradníčka, vypila kalich hořkosti až do dna. Režie Ljuba Václavová
Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2010
Nyní celý dokument ke shlédnutí na webu České televize (video) !!!
Výjimečný básník Jan Zahradníček zemřel před padesáti lety na následky věznění. Jeho žena Marie poskytla České televizi nevšední svědectví o životě s mimořádným umělcem. Premiéru dokumentu z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy odvysílala ČT2 v pondělí 4.10.2010 v 21:05 hodin.