Zvolte jazyk

Krok do prázdna Jana Masaryka aneb Dokonalý zločinOtázka smrti Jana Masaryka budila a stále budí pozornost veřejnosti. Byl zavražděn, či spáchal sebevraždu? Nebo mají pravdu ti, kdo hovoří o nešťastné náhodě? Mimořádný a stále živý zájem o tuto tragickou hádanku potvrdilo i vysílání seriálu Přísně tajné vraždy (2010), kde právě díl věnovaný smrti ministra Masaryka vyvolal nejvíce ohlasů diváků. Ti se svěřovali se svými poznatky, či přímo svědectvími.
Nyní celý dokument ke shlédnutí na webu České televize (video) !!!

Tvůrčí tým ostravských dokumentaristů oslovil na základě těchto podnětů nejen některé z pamětníků a příbuzných Jana Masaryka, ale i špičkového forenzního biomechanika Jiřího Strause, psychiatra Cyrila Höschla, historiky, badatele a řadu další autorit.

Případ byl velmi důkladně šetřen bezprostředně po události, následně pak v letech 1968, 1969, 1993 -1996. Pokaždé přicházely v úvahu tři možné verze: nešťastná náhoda, sebevražda nebo úmyslné zabití. Vždy znovu se ozývaly pochybnosti, zůstává stále celá řada bílých míst. Naposledy se jím zabýval Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu v letech 2001–2003. Oficiální závěr, který byl tehdy přijat, je: vražda, pachatel neznámý.

Otázka dramatického Masarykova konce však leckdy zastiňuje jeho vlastní pozoruhodný osobní život a profesní dráhu.

Dokument přiblíží nejen poslední okamžiky Masarykova života, ale pokusí se současně nabídnout i pohled na jeho působení ve službách československé diplomacie, na jeho rodinné vazby, jeho povahu a jeho podíl na dramatických historických událostech spojených s moderní historií země.

Málokterý český osud je tak svázán s osudem vlasti, jako osud Jana Masaryka. Nikoli únorový převrat, ale až jeho tragická smrt byla mnohými považována za konec demokracie v Československu. Tak to například vnímala Milada Horáková, která po Masarykově smrti složila svůj poslanecký mandát...

Dokument v ostravské produkci ČT natočil režisér Marcel Petrov (spoluautor nedávno uvedeného cyklu Po stopách třetího odboje). Dokument – realizovaný podle scénáře Luďka Navary – rekapituluje nejen Masarykovu osobnost,ale i poválečné poměry v naší zemi, ohrožené stalinskou diktaturou. Zazní v něm citáty z Masarykova projevu z roku 1947, věnovaného výročí skonu TGM. Koláž – rámovaná exkurzí po prostorách Černínského paláce, včetně Masarykova soukromého bytu – připomíná jeho politické aktivity po roce 1945. Zmiňuje se o jeho zklamání z odmítnutí Marshallova plánu, jež bylo Československu vnucené Moskvou. Zabývá se i jeho vztahy s prezidentem Edvardem Benešem, Masarykovými úvahami o emigraci a důvody jeho setrvání ve vládě po únorovém puči. Nové svědectví o kauze, jež předznamenala komunistický teror, se vrací i k Masarykově pohřbu. Připomíná předchozí vyšetřování jeho násilné smrti a přináší nové důkazy o průběhu kritických okamžiků. Ústy několika aktérů konstatuje, že na vraždě Jana Masaryka se pravděpodobně podílela sovětská KGB. Poukazuje na fakt, že k detailnímu objasnění Masarykova tragického konce by přispělo zpřístupnění ruských archívů.

Hodinový dokument přibližuje nejen poslední okamžiky Masarykova života, usiluje zároveň o současný pohled na jeho působení ve službách československé diplomacie, na jeho rodinné vazby, jeho povahu a jeho podíl na dramatických historických událostech spojených s moderní historií země. Využívá také vzpomínek dosud žijících příslušníků rodiny a dalších lidí, kteří byli Janu Masarykovi v době popisovaných událostí nablízku.

Připravili: Luděk Navara, Josef Albrecht, Jiří Berka a Marcel Petrov.
Stopáž: 57 minut – Rok výroby: 2011

Premiérové vysílání: 29.2.2012, 20:00 hod., ČT2
Opakování: 05.3.2012, ČT2, 07.3.2012, ČT2

Obal DVD: Krok do prázdna Jana Masaryka aneb Dokonalý zločin

Fotografie z natáčení dokumentu:

masaryk_01
masaryk_02
masaryk_03
masaryk_04
masaryk_05
masaryk_06
masaryk_07
masaryk_08
masaryk_09
masaryk_10