Zvolte jazyk

Dráty, které zabíjelyKdo zabíjel a nutil zabíjet na přísně střežené hranici komunistického Československa? Dokumentární cyklus o odvaze a smrti, ale i absurditě zrůdného politického systému.
Stopáž: 14 minut – Rok výroby: 2005
Nyní celý dokument ke shlédnutí na webu České televize (video) !!!

Publicistickým cyklem o nelidském systému, který nutil zabíjet a stavěl občany této země proti sobě, provází Jaroslav Hutka. Důmyslná, nelidská, absurdní. Tak vypadala železná opona, která krátce po komunistickém puči v únoru 1948 začala vyrůstat na hranici mezi bolševickým táborem a demokratickým světem. Systém drátů, do nichž na mnoha místech pouštěli bdělí strážci hranic elektřinu, zátarasů a nášlapných min má na svědomí stovky životů. Nejen těch, kteří se pokoušeli dostat na druhou stranu, ale i těch, kteří se zbraní v ruce střežili výdobytky gottwaldovského socialismu.

Železná opona začala vznikat na základě tajného rozkazu z 12. června 1953, tři měsíce po smrti Klementa Gottwalda. Systém drátů byl pod napětím 6000 Voltů a pro zefektivnění neprůchodnosti hranic byl doplněn minovými poli. Smrtící systém měl na svědomí asi 150 obětí, které utíkaly do svobodného světa. Dalších 300 osob bylo zastřeleno při pokusu překročit československé hranice. Na 600 pohraničníků zde přišlo o život při nehodách a sebevraždách. Pouhých 10 z nich zemřelo při přestřelkách s uprchlíky. Teprve v roce 1965 byl kvůli protestům mezinárodního společenství elektrický proud z pohraničních drátů odinstalován. Byl však nahrazen jinými „důmyslnými“ opatřeními.

Hlavním viníkem byl Ludvík Hlavačka, člen KSČ, který za války pracoval jako konfident gestapa. V roce 1945 se stal členem komunistické tajné policie. Později jej převeleli do Uherského Hradiště, kde se stal hlavním vyšetřovatelem nechvalně proslulého vězení. Již zde experimentoval s elektrickým proudem při výsleších. Byl povýšen na generálmajora. Za své zločiny nebyl nikdy potrestán.

Obal DVD: Dráty, které zabíjely