Zvolte jazyk

V pátek 27. května 2011 v Mikulově vyvrcholila jedna z aktivit občanského sdružení Paměť – projekt Stezka svobody, připomínající osudy lidí, kteří se v době totality pokusili překonat železnou oponu a přes střeženou hranici na jihu Moravy uprchnout do Rakouska.

Stezka se třinácti tabulemi připomínajícími jednotlivé pokusy o útěk je vybudována v místech, kudy do roku 1989 vedl drátěný zátaras, a její panely jsou umístěny na tzv. Staré signálce od staré celnice směrem k Sedleci, je dlouhá dva a půl kilometru. Jejím smyslem je umožnit zamyšlení nad cenou svobody, která byla pro obyvatele Československa v těchto místech zdánlivě na dosah, ale přesto téměř nedosažitelná. Někteří z odvážlivců při svém pokusu uspěli, jiní byli zadrženi a čekalo je vězení a perzekuce komunistického režimu, mnoho jich ale na hranici zahynulo – nejčastěji výstřely pohraničníků nebo na ostnatých drátech s vysokým napětím.

Tento dokument přibližuje pozadí příprav celého projektu a v krátkosti seznamuje s jednotlivými příběhy, kterým jsou věnována jednotlivá zastavení.

Námět a scénář: Luděk Navara, Miroslav Kasáček. Filmový scénář a režie: Oldřich Brýža. Rok výroby: 2011.

Více se o celém projektu dozvíte v samostatné sekci Stezka svobody.

Obal DVD: Stezka svobody

Celý dokument je pro vás připraven ke stažení v české a v německé verzi (formát AVI, 130 MB).

Nebo si můžete dokumenty v české i německé verzi pustit pohodlně přímo z naší videogalerie:

Stezka svobody (česky)
Stezka svobody (německy)