Zvolte jazyk

Skupina Sodan na jihu Moravy úspěšně bojovala proti kolektivizaci. Novinář Luděk Navara objevuje v novém cyklu dosud neznámé osudy těch, kteří se postavili nastupujícímu totalitnímu režimu v bývalém Československu. Režie M. Petrov

V cyklu Po stopách třetího odboje se setkáme s odbojovou skupinu Sodan, jejíž mladí členové organizují záškodnické akce, zapalují stohy, stodoly, vyhrožují komunistickým funkcionářům. Bojují tak proti kolektivizaci vesnice, jsou však prozrazeni a zatčeni...

Čtvrtý díl cyklu Po stopách třetího odboje - realizovaného v ostravské produkci ČT - rekapituluje činnost protirežimní skupiny z jižní Moravy, jež se snažila bránit násilné kolektivizaci. Pod heslem "Radši zemřít vestoje, než žít vkleče" prováděla sabotáže, včetně zapalování družstevních stohů. Skupinu s názvem Sodan (Skautská organizace demokracie a nezávislosti) tvořili mladí lidé, jež se znali ze skauského oddílu a z bučovického gymnázia. V dokumentu režiséra Marcela Petrova, který uvádí autor cyklu Luděk Navara, vzpomínají na její aktivity Rudolf Mrázek a Mojmír Babušík.

První z mužů vysvětluje, že nechtěli fyzicky ubližovat lidem ani zvířatům, ale upozornit na teror vůči sedlákům a vyvolat strach mezi funkcionáři. Detailně popisuje akci, při níž podpálili stodolu JZD během silvestrovské noci. Druhý z pamětníků líčí, jak se svým kumpánem získal cyklostyl a psací stroj, sloužící k výrobě protikomunistických letáků. Dalším protagonistou snímku je Josef Mašín, jehož skupina vyvíjela podobnou činnost a plánovala i útoky na tehdejší prominenty, včetně Gottwalda a Čepičky.

Dalším aktérem mozaiky autentických svědectví a hraných dotáček je Bohumil Robeš. Vypráví o konspiračních metodách, infiltraci skupiny agenty StB a o své snaze utlumit její činnost. Dokument se vrací také k dopadení jejích členů, brutálním výslechům a tvrdým trestům, kvůli nimž mladí odbojáři strávili léta v totalitních kriminálech. Rudolf Mrázek v závěru snímku ukazuje, kde byla nechvalně proslulá brněnská vyšetřovna. Zmiňuje se o tom, jak její prostory po letech navštívil. Odůvodňuje, proč se mu vrátily jeho traumatické vzpomínky.

Premiéra: 24.10.2011 na ČT2

stránky pořadu na ČT

Tento díl je nyní celý ke shlédnutí na webu České televize (video) Po stopách třetího odboje