Zvolte jazyk

Dráty s elektrickým proudem, zbraně ani psi pohraniční stráže je nezastrašili. Touha po svobodě byla silnější. Železnou oponu se pokusili překonat na rogalu, po drátech vysokého napětí, v balónu nebo podomácky vyrobeným tankem. Jejich osudy nově připomíná Stezka svobody, kterou 27. května otevřeli v Mikulově.

Svoboda je právo vydat se kdykoliv na cestu. To je heslo projektu občanského sdružení Paměť, který připomíná dobu, kdy se za přechod hranice platilo smrtí. Svědectví doby nově přináší Stezka svobody. Začíná na mikulovském zámku, vede ke Staré celnici a končí v Sedleci. Lemuje jí třináct informačních tabulí s přesnými popisy událostí v češtině a němčině včetně fotodokumentace. Vypráví o neobyčejných lidech.

„Stezka by se zcela jistě mohla jmenovat i Stezka odvahy. Obdivuji odvahu všech, kteří při útěku z bolševického zajetí neváhali dát v sázku vlastní život. Já tu odvahu tenkrát nenašel, ačkoliv jsem o svobodě a nesvobodě přemítal takřka neustále,“ nechal se slyšet starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Také on v pátek rozezněl na zámeckém nádvoří zvon, který na svém těle nese hodnoty jako je ochrana, pokoj, svoboda a požehnání. Posvětil ho mikulovský kněz Karel Janoušek. „Město, v němž nezní hlas zvonu, je mrtvé. Mikulov má hned několik zvonů. A tento nám bude připomínat naši svobodu,“ promluvil.

Sám Železnou oponu překonal. „Oproti těm, jejichž příběhy si připomínáme, však o dost pohodlněji. V sedmdesátých letech jsem v autobuse z Brna do Vídně cestoval s jedním Indem a starou dámou z Rakouska. Vybavuji si, jak jsem za hranicemi vystoupil a ovanul mě duch svobody,“ vzpomínal Janoušek.

Stezka svobody je přitom druhou etapou projektu. „První proběhla před dvěma lety, kdy se na zámku uskutečnila mezinárodní konference s názvem Známe všechno o Železné oponě? Vyvrcholením našich snah by pak mělo být postavení muzea železné opony tady v Mikulově,“ doplnil předsedá sdružení Paměť Miroslav Kasáček.

Slavnostní otevření stezky doplnily ještě dvě výstavy v nástupním sále zámku – Překonej stěnu smrti a Setkání v pekle. Návštěvníci je můžou zhlédnout do 17. června.

Zdroj: Zpravodaj města Mikulov