Zvolte jazyk

Balon, který měl pomoci emigrovat, bude součástí výstavy Překonej stěnu smrti
Putovní výstava Překonej stěnu smrti bude k vidění v Rakousku

Podomácku sestrojený horkovzdušný balon Jiřího Runkase z Moravských Budějovic, kterým chtěl na konci 80. let minulého století emigrovat za hranice komunistického Československa, bude k vidění v Rakousku v rámci putovní výstavy Překonej stěnu smrti.

Výstava se ještě letos na podzim postupně představí v příhraničních obcích Poysdorf, Laa an der Thaya, Raabs an der Thaya, Weitra a Freistadt a na deseti panelech seznámí rakouské sousedy s útrapami Čechů žijících v totalitním režimu od roku 1948 až do roku 1989.

„Balon Jiřího Runkase, který je součástí sbírek Muzea Vysočiny Třebíč, je jedním z mnoha připomínek toho, co všechno byli lidé ochotni vyzkoušet nebo sestrojit, aby se dostali do svobodného světa. A takových příběhů bude na výstavě k vidění mnohem víc,“ zve širokou veřejnost k návštěvě náměstkyně hejtmana Jana Fischerová.

Výstava Překonej stěnu smrti putuje rakouským pohraničím od 10. září a v nejbližších dnech by ji měl doplnit právě exponát balonu Jiřího Runkase. Ten ho dokončil na počátku roku 1987 a stihl odzkoušet v opuštěném údolí Želetavky. Další šanci už však nedostal, protože byl prozrazen a zatčen tajnou policií.

Dodnes vlastně neví, kdo jej tenkrát udal. Vracel se zrovna z Polska ze soutěže leteckých modelářů, tajní si na něj počkali přímo na polských hranicích a odvezli ho do Brna. „Mé ženě řekli, že nás všechny zavřou a děti dají do děcáku. To bylo to nejhorší,“ popisuje Runkas.

Nakonec měl přece jen štěstí. Po dvou měsících ve vazbě ho pustili a vyvázl s podmínkou. Balon mu tajní policisté zabavili, po pádu režimu mu balon ovšem vrátili.

Dnes Jiří Runkas žije v Moravských Budějovicích, živí se výrobou a opravami akustických kytar.

Zdroj: trebicsky.denik.cz.