Zvolte jazyk

Česká televize hlavní mediální partner MENE TEKEL – festivalu proti totalitě

Česká televize je hlavním mediálním partnerem MENE TEKEL – festivalu proti totalitě, zlu a násilí (20.– 26.2.2012). V rámci mediálního partnerství ČT podporuje mezinárodní vzdělávací projekt především vysíláním spotové kampaně. Ve svých pravidelných kulturních a zpravodajských pořadech přináší zajímavé informace z festivalového dění a v prostorách Karolina Univerzity Karlovy v Praze představí svoji dokumentární tvorbu (20.2. – 2.3.2012).

Posláním festivalu MENE TEKEL je objektivní poznávání naší novodobé historie v kontextu světového dějinného vývoje. Hlavním tématem jeho šestého ročníku je „Armáda a totalita“. Pro návštěvníky jsou připraveny výstavy, promítání dobových dokumentů, hudební přehlídka „Rockem proti totalitě“, besedy s pamětníky, odborná kolokvia a další. Hlavním tématem šestého ročníku festivalu je „Armáda a totalita“.

V rámci mediálního partnerství Česká televize podporuje festival především vysíláním spotové kampaně. Festivalu se věnuje také ve svých pravidelných kulturních a zpravodajských pořadech a přináší zajímavé informace z festivalového dění.

www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/medialni-partnerstvi-kulturni-projekty/

Česká televize představí na festivalu svoji dokumentární tvorbu. Unikátní cykly Příběhy Železné opony, V zajetí Železné opony a Po stopách třetího odboje vyprávějí o krutosti i absurditě přísně střežené hranice komunistického Československa.

Promítání tematických dokumentů z těchto cyklů je součástí festivalového výstavního projektu „Cesty ke svobodě“, který se uskuteční v prostorách Karolina Univerzity Karlovy od 20.2. do 2.3.2012.

Můj otec generál

Když komunisté v roce 1949 popravili generála Heliodora Píku, jeho syn přísahal, že jméno svého slavného otce očistí. Milan Píka podřídil tomuto slibu celý svůj život. Režie: Marcel Petrov, scénář: Luděk Navara, dramaturgie: Josef Albrecht. Rok výroby: 2010

Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse

Po komunistickém převratu se snažili na Západ dostat všichni lidé, kterým nový režim hrozil perzekucí. Jedním z nich byl i někdejší letec britské RAF Josef Bryks, který za války proslul neobyčejnou odvahou. Angličané o něm natočili film, u nás nesměl být ani pohřben. Unikátní příběh dlouho zapomenutého letce, který dostal Řád britského impéria a v komunistickém lágru v uranových dolech ho umučili k smrti. Režie: Jan Novák, scénář: Luděk Navara, dramaturgie: Lenka Poláková. Rok výroby: 2007.

Dakoty míří na Západ

Příběh pilotů a jejich známých, kteří se rozhodli v roce 1950 uletět na Západ současně třemi velkými letadly značky Dakota. Režie: Jan Novák, scénář: Luděk Navara, dramaturgie: Josef Albrecht. Rok výroby: 2006.

Čtyři žaláře generála Káchy

Portrét muže, kterého místo slibné kariéry v armádě nebo diplomacii čekal vykonstruovaný proces. Absolvent vojenské akademie Miroslav Kácha byl v září 1949 obviněn z podílu na založení protistátní organizace a ze spáchání trestného činu velezrady. Ortel: doživotní žalář. Režie: Jan Novák, scénář: Šárka Horáková, dramaturgie: Josef Albrecht, Martin Červenka. Rok výroby: 2007.

Fotografie z pekla

Vynalézavost muklů v komunistických žalářích neznala mezí. Dokázali vyrobit i fotoaparát a ještě navíc unikátní fotografie propašovat na svobodu. Režie: Marcel Petrov, scénář: Luděk Navara, dramaturgie: Josef Albrecht. Rok výroby: 2008.

Tanky na Prahu

Napůl civilní a napůl vojenská skupina měla údajně v plánu svrhnout v roce 1949 komunistickou vládu, osvobodit politické vězně a uspořádat svobodné volby. Organizovali vojenský převrat, přičemž dodnes nevědí, jestli sami nepadli do léčky StB. Režie Marcel Petrov, scénář: Luděk Navara, dramaturgie: Josef Albrecht, Martin Červenka. Rok výroby: 2011.

Michaela Fričová, tisková mluvčí ČT

(tisková zpráva České televize)