Zvolte jazyk

Tisková zpráva

Badatelé Platformy evropské paměti a svědomí dohledali hroby již šesti z celkem třinácti identifikovaných polských obětí, které zahynuly po zásahu elektrickým proudem na československé železné oponě a za jejichž smrt zodpovídá především tehdejší ministr vnitra, pozdější člen politbyra a komunistický premiér Lubomír Štrougal. Polský Ústav národní paměti, který na základě podnětu Platformy letos v únoru zahájil v této věci trestní řízení, již minulý měsíc oznámil, že má zájem ostatky svých občanů exhumovat.

Na základě podnětu Platformy evropské paměti a svědomí zahájili letos v únoru státní zástupci z Hlavní komise pro stíhání zločinů proti polskému národu, která spadá pod Ústav národní paměti, trestní řízení ve věci zabíjení polských občanů na československé železné oponě v letech 1961-1965, kdy byl ministrem vnitra Lubomír Štrougal (*1924).

Badatelský tým Platformy evropské paměti a svědomí identifikoval celkem třináct polských obětí, které zahynuly zásahem elektřiny pod vysokým napětím v drátěných zátarasech na hranici Československa s Rakouskem v době, kdy byl Štrougal ministrem. Další práce s cílem dohledat osud těl zabitých vedly k nalezení zatím šesti neoznačených hrobů, ve kterých ostatky dodnes s největší pravděpodobností spočívají.

Podle tehdejších komunistických předpisů měla být těla těch, kteří byli zabiti na železné oponě, pohřbena v neoznačených hrobech, a ty zarovnány s terénem. Nikdo z rodiny či blízkých nesměl být o pohřbení informován.

Platforma předává zjištěné informace polským státním zástupcům, kteří mají zájem ostatky exhumovat.

V příloze naleznete fotografie sedmi ze třinácti polských obětí Lubomíra Štrougala.

Tisková zpráva zde.