Zvolte jazyk

17:00, Výstavní síň Staré radnice ve Žďáru nad Sázavou, nám. Republiky 24

Zahájení výstavy Mlynáři od Babic a Překonej stěnu smrti u příležitosti 60. výročí babických událostí doplněné besedou s autory Luďkem Navarou a Miroslavem Kasáčkem. Výstava bude přístupna do 22.5.2011. (pozvánka)

Reportáž Radovana Daňka (video ČT24)
Rozhovor s Miroslavem Kasáčkem a Ivo Strejčkem (video ČT24)

Fotogalerie:

pozvanka
zdar01
zdar02
zdar03
zdar04
zdar05
zdar06
zdar07
zdar08
zdar09
zdar10
zdar11
zdar12
zdar13
zdar14
zdar15
zdar16
zdar17
zdar18
zdar19
zdar20
zdar21
zdar22
zdar23
zdar24
zdar25
zdar26
zdar27
zdar28
zdar29
zdar30
zdar31
zdar32
zdar33
zdar34
zdar35
zdar36
zdar37
zdar38
zdar39
zdar40
zdar41
zdar42
zdar43
zdar44
zdar45
zdar46
zdar47
zdar48
zdar49
zdar50
zdar51
zdar52
zdar53
zdar54
zdar55

 


Mlynáři od Babic přijeli do Žďáru

Žďár nad Sázavou / Praha – Letos v červenci uplyne šedesát let od babického incidentu, při kterém byli v chodbě zdejší školy zastřeleni tři komunističtí funkcionáři. Za jejich smrtí stála odbojářská skupina mladých sedláků, kteří tak otevřeně vystoupili proti kolektivizaci. Případ již několik let mapuje historik Miroslav Kasáček a publicista Luděk Navara. Před třemi lety jej popsali v knize Mlynáři od Babic, na její motivy vznikl v roce 2009 stejnojmenný dokument a nyní, 60 let od události, přichází série výstav Mlynáři od Babic – Překonej stěnu smrti.

Po Třebíči se výstava Mlynáři od Babic přesunuje do výstavní síně Staré radnice ve Žďáru nad Sázavou, kde bude k vidění od 9. do 22. května. Expozice nabízí archivní dokumenty, fotografie nebo mapy. "Čerpali jsme z Archivu bezpečnostních složek. Než jsme napsali knihu, tak jsme nafotili zhruba 10 000 dokumentů. Nafocení jednoduché, ale prostudovat je, to byly noci a noci," konstatoval Miroslav Kasáček.

Za organizací výstavy stojí občanské sdružení Paměť a europoslanec Ivo Strejček, který expozici představil i na půdě Evropského parlamentu. Doprovodnou výstavu pro Mlynáře od Babic pak tvoří expozice Překonej stěnu smrti. "Očekáváme, že tuto výstavu navštíví zejména žáci a studenti. Jsme si oba jisti, že drtivá většina mladé generace dnes vůbec neví, že existovaly hraniční přechody, závory a ostnaté dráty a že byla řada lidí, kteří se pokoušeli přejít dráty do svobodného světa," vysvětlil koncept výstavy Strejček.

Velkou část expozice Mlynářů od Babic tvoří příběhy lidí z vykonstruovaných procesů z 50. let. Právě prostřednictvím justice totiž KSČ realizovala následnou pomstu za smrt jejích funkcionářů a babickou událost využila k zahájení masivních represí proti zemědělcům bránícím se kolektivizaci. Souzeno bylo víc než 100 lidí, čtyři zemřeli ve vězení, jedenáctkrát padl trest smrti.

Jak to vlastně (ne)bylo...

Co přesně se v Babicích 2. července 1951 stalo? Skupina tří mladých sedláků vedená údajným zběhem CIC Ladislavem Malým přepadla babickou školu. Bratři Antonín a Stanislav Plichtovi hlídali před školou, Antonín Mytiska (1927) spolu s Malým přepadl schůzi místního národního výboru (MNV), která se v budově v tu chvíli konala. Strhla se potyčka a tři z funkcionářů poté zůstali ležet mrtví (předseda Tomáš Kuchtík, místopředseda MNV Josef Roupec a pokladník Bohumil Netolička). Předseda akčního výboru Národní fronty František Bláha byl zraněn.

Dodnes však není docela jasné, kdo na koho střílel. Spoluautor nového dokumentu Luďek Navara se domnívá, že k přestřelce došlo nešťastnou shodou okolností. Podle zjištěných faktů, které byly prezentovány v dokumentu, potyčku vyprovokoval jeden z funkcionářů, který tehdy vytáhl pistoli. "Je to odpovídající teorie, protože Malého skupina už dříve provedla podobné akce a k žádným obětem na životech nedošlo," dodává Navara.

Jinou interpretaci ovšem nabízí historik Adolf Rázek. "Kolem půl jedenácté schůzi komunistů přerušili dva muži ozbrojení samopaly. Vtrhli do školní třídy, v níž místní funkcionáři jednali. Donutili komunisty, aby vyšli na chodbu, kde tři z nich zastřelili," citoval Rázkovu práci věnující se tématu Ústav pro studium totalitních režimů.

Vysočina byla v padesátých letech jedním z hlavních míst sváru mladé komunistické moci a sedláckých rodů, které odmítaly kolektivizaci. Navíc byla v regionu tradičně silná katolická církev, hlavní ideologický protivník KSČ. Boj proti katolicismu zde vypukl zejména po tzv. číhošťském zázraku.

Na webu České televize si můžete pustit Reportáž Radovana Daňka:
Reportáž Radovana Daňka

Na stejném místě si můžete také pustit Rozhovor s Miroslavem Kasáčkem a Ivo Strejčkem:
Rozhovor s Miroslavem Kasáčkem a Ivo Strejčkem