Zde vám přinášíme nejčerstvější informace o průběhu našich akcí.

Magdeburg

Dokumentationszentrum am Moritzplatz, Trägerverein Bürgerkomitee Magdeburg e.V., Umfassungsstraße 76, 39124 Magdeburg

Program:

17:30 hod. - pietní akt
18:00 hod. - zahájení výstavy

Zdravici pronese paní Neumann-Becker, Beauftragte des Landes Sachsen-Anhalt zur Aufarbeitung der SED-Diktatur
O výstavě Překonej stěnu smrti pohovoří pan Miroslav Kasáček

Kontakty na výstavu: tel./fax: 0391 25 32 316, www.buergerkomitee.de

Program Polná

Soubor tří výstav, které připomínají 65. výročí popravy P. Jana Buly a všech v Jihlavě popravených politických vězňů.

Výstavy si můžete bezplatně prohlédnout v Polné na Husově náměstí 48 (budova pošty) a v prostorách chrámu Nanebevzetí Panny Marie.

Program 2017

Přidány nové fotografie !!!

Praskac Pflanzenland, Praskacstraße 101, 3430 Tulln an der Donau

U příležitosti konání PrasKatz-Fest byla realizována kočka podle keramické předlohy Františka Maxery. Sedm metrů vysoká kočka byla osázena rostlými květinami v počtu 12 500 kusů, květiny jsou zavlažovány z vnitřku kočky. Akce jsme se zúčastnili na pozvání Františka Maxery s cílem u této příležitosti předat diplom Dr. Ervínovi Pröllovi, který mu byl udělen v roce 2016 u příležitosti pietního aktu u památníku obětem železné opony a mezinárodní konference v Mikulově za pomoc při realizaci tohoto významného projektu.

Fotografie realizovala paní Markéta Maxera:

Foto Franz Enzmann:
Poděkování Dr. Pröllovi

Krátké video najdete také zde.

Audiokniha

Naše kniha NA ÚTĚKU. Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse je k dispozici již také jako audiokniha, čte David Novotný, režie a mistr zvuku Miloš Vrána, délka záznamu 5 hodin a 2 minuty.

Vyprávění o českém hrdinovi, který z okupované vlasti utekl do Francie, odkud se vydal do Velké Británie a nastoupil do královského letectva. Kniha vypráví o jeho mnohých odvážných a riskantních útěcích z německého zajetí. Ze vzpomínek pamětníků a jeho ženy je tak poskládaný neuvěřitelný příběh Josefa Brykse. Jednou utíkal v bečce na močůvku, jindy pomáhal hloubit tunel pro Velký útěk ze Saganu, nebo pomáhal Židům při povstání ve Varšavském ghettu. Jeho život plný útěků skončil až v komunistickém zajetí v Jáchymově v jeho jednačtyřiceti letech. Boj o jeho uznání vedla jeho britská manželka až do své smrti. Josef Bryks byl vyznamenám Řádem Britského impéria. Strhující vyprávění o českém hrdinovi inspirovalo britské filmaře k natočení filmu Srdce v zajetí.

Audioknihu můžete zakoupit například na webu http://audioteka.com.

Program červen 2017

17:00 hod., sál OVK ŽMP, tř. Kpt Jaroše 3, Brno

Oceňovaná výstava Luďka NavaryMiroslava Kasáčka Tváře Cejlu o osudech vězňů bývalé Krajské věznice na Cejlu.

Areál bývalé věznice v Brně na Cejlu je místem, které je spojeno s aktéry prvního, druhého i třetího odboje. Z politických vězňů a intelektuálů zde zadržovaných nelze opomenout Jana Zahradníčka, Zdeňka Rotrekla, Václava Renče nebo Zdeňka Kesslera. V období druhé světové války zde byl vězněn také Peter Demetz pocházející z česko-německo-židovské rodiny, který se po válce usadil v USA, kde se stal uznávaným literárním vědcem a germanistou. Výstava zájemce seznámí s životními osudy vybraných osobností, které spojuje věznění v neblaze proslulé brněnské káznici.

V měsících červnu až září můžete v sále OVK Brno zhlédnout výstavu Tváře Cejlu. Výstava je přístupná ve dnech programových akcí a po předchozí telefonické domluvě.

Vstupné: zdarma

Týden na kole

Propagační Cyklojízda podél Stezky Železné opony – Euro Velo 13 v rámci projektu Interreg V-A Rakousko-Česká republika „Kultura a příroda na Zeleném pásu“ Vyšší Brod– Schloss Hof, 20. – 27. května 2017

Podrobný program zde.

Společné foto Foto Radka Žáková, www.plzenskonakole.cz

5:00 hod., Rokytnice nad Rokytnou

9:30 hod., Jihlava

13:30 hod., Lukov u Moravských Budějovic

Pietní akt k 65. výročí popravy P. Jana Buly a všech v Jihlavě popravených politických vězňů.

Podrobný program akcí zde.

Video sestřih slavnsotního dne si můžete prohlédnout zde.

Jihlava (foto Olga Štrejbarová):

Bývalý lágr v Jáchymově

26.5.2017, Horní Slavkov, Ostrov - Dolní Žďár
27.5.2017, Jáchymov

Konfederace politických vězňů vás zve na XXVIII. Jáchymovské peklo.

Pod Věží smrti budou prezentovány 3 naše výstavy: Vyhnanci (vysídlení hospodáři z Lukova u Mor. Budějovic a Vícenic), Překonej stěnu smrti a I mezi námi žijí hrdinové (pilotní projekt žáků ZŠ Modřice, ZŠ Deblín a Gymnázium Tišnov).

Setkání

V pátek 6.1.2017 proběhlo v Ziersdorfu setkání s Dr. Erwinem Pröllem, na kterém jsme mu předali naši nejnovější brožuru Brána ke svobodě a knihu A přece budu blízko. Dr. Pröll se mimo jiné zajímal také o osudy kněží Jana Buly a Václava Drboly.

Fotografie poskytla Markéta Maxera: