9:00, Administrativní a školící centrum Jihomoravského kraje, Cejl 73, Brno

Dovolujeme si vás pozvat na odbornou mezinárodní konferenci Ideály První republiky ve třetím odboji aneb PAMĚŤ pro paměť

Připomínka vzniku československé republiky v roce 1918 je současně připomínkou tehdejších ideálů: demokracie, humanismu a tolerance, jejichž symbolem byl prezident T. G. Masaryk. Tyto ideály se staly posilou a zdrojem vnitřní síly pro většinu lidí, kteří se po únoru 1948 zapojili do protikomunistického odboje.

Výstava

17:00 hod., Museum Mödlareuth, BRD

V pondělí 3. 4. 2017 v 17:00 hod. bude zahájena naše výstava Překonej stěnu smrti v Museu Mödlareuth - BRD. Výstava bude k zhlédnutí do 30. 6. 2017. Zahájení výstavy se zúčastní Luděk Navara a Miroslav Kasáček.

Mimo fotografií z vernisáže výstavy si můžete prohlédnout i snímky železniční tratě, po které dne 11. září 1951 jel z Prahy do Aše Vlak svobody. Vlak přejel hranice a skončil v Selbu, tato trať byla obnovená po roce 1989.

O výstavě vyšel 5. 4. 2017 článek v Ostthueringer Zeitung.

Týden na kole

Propagační Cyklojízda podél Stezky Železné opony – Euro Velo 13 v rámci projektu Interreg V-A Rakousko-Česká republika „Kultura a příroda na Zeleném pásu“ Vyšší Brod– Schloss Hof, 20. – 27. května 2017

Podrobný program zde.

Společné foto Foto Radka Žáková, www.plzenskonakole.cz

Audiokniha

Naše kniha NA ÚTĚKU. Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse je k dispozici již také jako audiokniha, čte David Novotný, režie a mistr zvuku Miloš Vrána, délka záznamu 5 hodin a 2 minuty.

Vyprávění o českém hrdinovi, který z okupované vlasti utekl do Francie, odkud se vydal do Velké Británie a nastoupil do královského letectva. Kniha vypráví o jeho mnohých odvážných a riskantních útěcích z německého zajetí. Ze vzpomínek pamětníků a jeho ženy je tak poskládaný neuvěřitelný příběh Josefa Brykse. Jednou utíkal v bečce na močůvku, jindy pomáhal hloubit tunel pro Velký útěk ze Saganu, nebo pomáhal Židům při povstání ve Varšavském ghettu. Jeho život plný útěků skončil až v komunistickém zajetí v Jáchymově v jeho jednačtyřiceti letech. Boj o jeho uznání vedla jeho britská manželka až do své smrti. Josef Bryks byl vyznamenám Řádem Britského impéria. Strhující vyprávění o českém hrdinovi inspirovalo britské filmaře k natočení filmu Srdce v zajetí.

Audioknihu můžete zakoupit například na webu http://audioteka.com.

Program 2017

Praskac Pflanzenland, Praskacstraße 101, 3430 Tulln an der Donau

U příležitosti konání PrasKatz-Fest byla realizována kočka podle keramické předlohy Františka Maxery. Sedm metrů vysoká kočka byla osázena rostlými květinami v počtu 12 500 kusů, květiny jsou zavlažovány z vnitřku kočky. Akce jsme se zúčastnili na pozvání Františka Maxery s cílem u této příležitosti předat diplom Dr. Ervínovi Pröllovi, který mu byl udělen v roce 2016 u příležitosti pietního aktu u památníku obětem železné opony a mezinárodní konference v Mikulově za pomoc při realizaci tohoto významného projektu.

Fotografie realizovala paní Markéta Maxera:

Foto Franz Enzmann:
Poděkování Dr. Pröllovi

Krátké video najdete také zde.

Program Polná

Soubor tří výstav, které připomínají 65. výročí popravy P. Jana Buly a všech v Jihlavě popravených politických vězňů.

Výstavy si můžete bezplatně prohlédnout v Polné na Husově náměstí 48 (budova pošty) a v prostorách chrámu Nanebevzetí Panny Marie.

Vzdorovali zlu Zemřeli pro víru

1. února 2018, 17:00 hod., Křížová chodba Nové radnice, Dominikánské náměstí, Brno

Statutární město Brno a Občanské sdružení PAMĚŤ si vás dovoluje pozvat na zahájení výstav
VZDOROVALI ZLU
ZEMŘELI PRO VÍRU. Osudy kněží od Babic.

Výstavy budou zahájeny 1. února 2018 v 17:00 hod.
Promluví Ing. Petr Vokřál, primátor statutárního města Brna.
Výstavy uvede Miroslav Kasáček – předseda kolegia Občanského sdružení PAMĚŤ.

Výstavy jsou veřejnosti přístupné od 2. února do 3. března 2018.

Pozvánky: Vzdorovali zlu, Zemřeli pro víru.

Krátké video ze zahájení výstav naleznete zde YouTube

Informace o výstavě se objevila také ve zpravodajství TV NOE TV NOE (zdroj: http://www.tvnoe.cz).

Doteky

15. února 2018, 18:00 hod., vernisáž Společenské centrum Brno-sever, Okružní 21, Brno

Fotografické doteky dramatických míst z brněnské káznice.

Výstava je veřejnosti přístupná od pondělí do pátku 9 ‐ 17h.