Noviny Bystřicko, červenec 2019 Noviny Bystřicko
PAMÁTNÍK NA TŘECH SEKERÁCH
červencové vydání novin Bystřicko, strana 11

Památník připomíná akci Kámen. Luděk Navara a Miroslav Kasáček psali o osudu odbojářů Vincence Koutníka a Rudolfa Hájka v knize Volavčí sítě. Je dobře, že se nezapomíná (noviny Bystřicko). Oba odbojáři pocházeli z Českomoravské vrchoviny.

Zdroj: www.bystricenp.cz.

 

MF Dnes

Konference o věznici Cejlu se vydařila. V Brně ji minulý týden pořádalo naše sdružení Paměť.

Konference se mimo jiné zúčastnil primátor města Brna, či náměstkyně ministra kultury. A také hosté z Německa, z Drážďan, kde se (podobná) bývalá věznice STASI již proměnila na památník a muzeum. A z části proměnila na byty. Nabídli pozoruhodný model, který by byl využitelný i pro Brno. Takovou cestou by se Brno mohlo a mělo vydat.

Německý tisk přinesl informace o dokumentárním cyklu České televize Příběhy železné opony. článek 1, článek 2

O výstavě „Mlynáři od Babic“ ve Šlapanicích a o pozadí tragických babických událostí přinesl informaci také regionální tisk.

O natáčení dokumentárního filmu „Mlynáři od Babic“ vyšly následující informace nejen o samotném natáčení, ale i o pozadí babických událostí. článek 1, článek 2

Dokument Mlynáři od Babic přinese nová fakta o případu z 50. let.

Nové okolnosti střelby v babické škole na komunistické funkcionáře a následné brutální represe z 50. let ukazuje nový televizní dokument. Pořad Mlynáři od Babic přináší výpovědi pamětníků a svědků, kteří o této události zatím nemluvili. Dodnes přitom není zcela jasné, kdo na koho střílel. Na místě zůstali tři mrtví. Spoluautor nového dokumentu Luděk Navara se domnívá, že k přestřelce došlo nešťastnou shodou okolností. Česká televize dokument, jehož námětem je stejnojmenná kniha autorů Luďka Navary a Miroslava Kasáčka, uvede dnes od 20:00 na ČT2. Více informací včetně rozhovoru s oběma autory se dozvíte na webu ČT24.

Základní škola Unesco, Uherské Hradiště

O promítání dokumentárního filmu Mlynáři od Babic spojené s diskuzí s autorem knihy Miroslavem Kasáčkem přinesl informace regionální tisk.

Mlynáři od Babic přijeli do Žďáru

Žďár nad Sázavou / Praha – Letos v červenci uplyne šedesát let od babického incidentu, při kterém byli v chodbě zdejší školy zastřeleni tři komunističtí funkcionáři. Za jejich smrtí stála odbojářská skupina mladých sedláků, kteří tak otevřeně vystoupili proti kolektivizaci. Případ již několik let mapuje historik Miroslav Kasáček a publicista Luděk Navara. Před třemi lety jej popsali v knize Mlynáři od Babic, na její motivy vznikl v roce 2009 stejnojmenný dokument a nyní, 60 let od události, přichází série výstav Mlynáři od Babic – Překonej stěnu smrti. Více se dozvíte na webu ČT24.