Napsali o nás

Vaše poděkování a příznivé ohlasy nás utvrzují v přesvědčení, že naše badatelská a osvětová činnost má smysl a přináší široké veřejnosti zajímavé a prospěšné informace z nedávných dějin tohoto národa.

MF Dnes

Konference o věznici Cejlu se vydařila. V Brně ji minulý týden pořádalo naše sdružení Paměť.

Konference se mimo jiné zúčastnil primátor města Brna, či náměstkyně ministra kultury. A také hosté z Německa, z Drážďan, kde se (podobná) bývalá věznice STASI již proměnila na památník a muzeum. A z části proměnila na byty. Nabídli pozoruhodný model, který by byl využitelný i pro Brno. Takovou cestou by se Brno mohlo a mělo vydat.

MF DnesMF Dnes

Památková ochrana bývalé brněnské věznice výrazně prodraží její opravu. Městu na ni chybí peníze. Primátor Petr Vokřál proto připustil, že Brno možná přehodnotí původní záměr přestavět ji na kreativní centrum.

Sedm oslovených českých a zahraničních ateliérů navrhne, jak využít bývalou věznici na Cejlu. Na odevzdání studií v architektonické soutěži, kterou vyhlásilo Brno, mají čas do 1. března příštího roku. Porota složená z politiků a architektů je vyhodnotí dva týdny poté.

Studio ČT24

Nejmíň půl miliardy korun bude stát rekonstrukce areálu bývalé věznice v brněnské ulici Cejl. Na konferenci pořádané občanským sdružením Paměť, která se minulosti i budoucnosti věznice věnovala, to oznámil primátor Petr Vokřál.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz

 

Události ČT

Nejmíň půl miliardy korun bude stát rekonstrukce areálu bývalé věznice v brněnské ulici Cejl. Na konferenci pořádané občanským sdružením Paměť, která se minulosti i budoucnosti věznice věnovala, to oznámil primátor Petr Vokřál.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz

 

Cejl

Káznice Cejl, barokní komplex méně známé věznice v širším centru Brna, plánuje vedení města zrekonstruovat do roku 2021 až 2022. Předpokládaný rozpočet počítá s investicí až půl miliardy korun.

O tom, jak s prostorem naložit se diskutovalo na mezinárodní konferenci, kam mimo jiné přijel bývalý primátor Drážďan Herbert Wagner a ředitelka muzea Věznice Stasi Drážďany Uljana Sieberová.

Posledním popraveným ve věznici v Cejlu byl v roce 1952 Leopold Doležal, další popravy už se poté odehrávaly v Praze. Na konferenci byl mimo jiné představen jeho dopis, který se jeho příbuzným dostal do rukou teprve v roce 1996.

Primátor o Cejlu

Symbolicky v těsném sousedství bývalé věznice na Cejlu proběhla 23. listopadu odborná konference, která připomněla události z její nedávné historie a osudy osobností, jež byly drženy za jejími zdmi. Mluvilo se také o jejím budoucím využití jako Kreativního centra. Moderované diskuze, jejímž tématem byl záměr města přeměnit chátrající objekt na kreativní centrum, se zúčastnili primátor města Brna Petr Vokřál, Aleš Homola z Národního památkového ústavu a publicista a historik Luděk Navara.

 

Zdroj: https://primator.brno.cz

 

Ocenění

V pondělí 6. listopadu 2017 byla v sále konventu Milosrdných bratří v Brně udělena deseti významným osobnostem Cena Jihomoravského kraje. Mezi nimi byl i zakladatel Občanského sdružení PAMĚŤ pan Miroslav Kasáček. Gratulujeme.

Celý článek si můžete přečíst zde.