Balon, který měl pomoci emigrovat, bude součástí výstavy Překonej stěnu smrti
Putovní výstava Překonej stěnu smrti bude k vidění v Rakousku

Podomácku sestrojený horkovzdušný balon Jiřího Runkase z Moravských Budějovic, kterým chtěl na konci 80. let minulého století emigrovat za hranice komunistického Československa, bude k vidění v Rakousku v rámci putovní výstavy Překonej stěnu smrti.

Výstava se ještě letos na podzim postupně představí v příhraničních obcích Poysdorf, Laa an der Thaya, Raabs an der Thaya, Weitra a Freistadt a na deseti panelech seznámí rakouské sousedy s útrapami Čechů žijících v totalitním režimu od roku 1948 až do roku 1989.

„Balon Jiřího Runkase, který je součástí sbírek Muzea Vysočiny Třebíč, je jedním z mnoha připomínek toho, co všechno byli lidé ochotni vyzkoušet nebo sestrojit, aby se dostali do svobodného světa. A takových příběhů bude na výstavě k vidění mnohem víc,“ zve širokou veřejnost k návštěvě náměstkyně hejtmana Jana Fischerová.

Výstava Překonej stěnu smrti putuje rakouským pohraničím od 10. září a v nejbližších dnech by ji měl doplnit právě exponát balonu Jiřího Runkase. Ten ho dokončil na počátku roku 1987 a stihl odzkoušet v opuštěném údolí Želetavky. Další šanci už však nedostal, protože byl prozrazen a zatčen tajnou policií.

Dodnes vlastně neví, kdo jej tenkrát udal. Vracel se zrovna z Polska ze soutěže leteckých modelářů, tajní si na něj počkali přímo na polských hranicích a odvezli ho do Brna. „Mé ženě řekli, že nás všechny zavřou a děti dají do děcáku. To bylo to nejhorší,“ popisuje Runkas.

Nakonec měl přece jen štěstí. Po dvou měsících ve vazbě ho pustili a vyvázl s podmínkou. Balon mu tajní policisté zabavili, po pádu režimu mu balon ovšem vrátili.

Dnes Jiří Runkas žije v Moravských Budějovicích, živí se výrobou a opravami akustických kytar.

Zdroj: trebicsky.denik.cz.

 

Noviny Bystřicko, červenec 2019 Noviny Bystřicko
PAMÁTNÍK NA TŘECH SEKERÁCH
červencové vydání novin Bystřicko, strana 11

Památník připomíná akci Kámen. Luděk Navara a Miroslav Kasáček psali o osudu odbojářů Vincence Koutníka a Rudolfa Hájka v knize Volavčí sítě. Je dobře, že se nezapomíná (noviny Bystřicko). Oba odbojáři pocházeli z Českomoravské vrchoviny.

Zdroj: www.bystricenp.cz.

 

MF Dnes

Konference o věznici Cejlu se vydařila. V Brně ji minulý týden pořádalo naše sdružení Paměť.

Konference se mimo jiné zúčastnil primátor města Brna, či náměstkyně ministra kultury. A také hosté z Německa, z Drážďan, kde se (podobná) bývalá věznice STASI již proměnila na památník a muzeum. A z části proměnila na byty. Nabídli pozoruhodný model, který by byl využitelný i pro Brno. Takovou cestou by se Brno mohlo a mělo vydat.

Německý tisk přinesl informace o dokumentárním cyklu České televize Příběhy železné opony. článek 1, článek 2

O výstavě „Mlynáři od Babic“ ve Šlapanicích a o pozadí tragických babických událostí přinesl informaci také regionální tisk.

O natáčení dokumentárního filmu „Mlynáři od Babic“ vyšly následující informace nejen o samotném natáčení, ale i o pozadí babických událostí. článek 1, článek 2

Dokument Mlynáři od Babic přinese nová fakta o případu z 50. let.

Nové okolnosti střelby v babické škole na komunistické funkcionáře a následné brutální represe z 50. let ukazuje nový televizní dokument. Pořad Mlynáři od Babic přináší výpovědi pamětníků a svědků, kteří o této události zatím nemluvili. Dodnes přitom není zcela jasné, kdo na koho střílel. Na místě zůstali tři mrtví. Spoluautor nového dokumentu Luděk Navara se domnívá, že k přestřelce došlo nešťastnou shodou okolností. Česká televize dokument, jehož námětem je stejnojmenná kniha autorů Luďka Navary a Miroslava Kasáčka, uvede dnes od 20:00 na ČT2. Více informací včetně rozhovoru s oběma autory se dozvíte na webu ČT24.

Základní škola Unesco, Uherské Hradiště

O promítání dokumentárního filmu Mlynáři od Babic spojené s diskuzí s autorem knihy Miroslavem Kasáčkem přinesl informace regionální tisk.