Napsali o nás

Vaše poděkování a příznivé ohlasy nás utvrzují v přesvědčení, že naše badatelská a osvětová činnost má smysl a přináší široké veřejnosti zajímavé a prospěšné informace z nedávných dějin tohoto národa.

Jsou 75 let od vypálení Lidic veřejnosti známé všechny okolnosti tragédie? Hosty Veroniky Sedláčkové byli publicista Luděk Navara a historik a místopředseda komunistické strany Josef Skála.

Pořad si můžete poslechnout zde ČRo.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz

 

Pietní akt

V 21. čísle zpravodaje Brněnské diecéze byl uveřejněn článek o pietním aktu k 65. výročí popravy P. Jana Buly a všech v Jihlavě popravených politických vězňů.

Článek si můžete přečíst zde.

 

O Josefu Bryksovi

V magazínu Víkend na TV Nova připomněli životní příběh válečného pilota a později politického vězně Josefa Brykse. Reportáž můžete shlédnout na stránkách TV Nova (premiéra dne 28. 3. 2017, v čase 36:36 – 46:42 minut), případně ke stažení zde (formát AVI, velikost 137 MB).

Zdroj: novaplus.nova.cz

 

Pohraniční stráž

Německo nebude vyšetřovat československé pohraničníky, kteří v éře totality smrtelně postřelili na jeho území (!) německého občana Johanna Dicka. Tolik čerstvá a zdánlivě odtažitá informace. Víc se však skrývá za ní. Třeba to, že pozůstalí po lidech, již byli na „železné oponě“ zastřeleni, zabiti v elektrických drátech či roztrháni psy, mají i tak pořád naději na špetku spravedlnosti. Přesněji: měli by ji mít.

Železná opona

Vypalování obcí a vyvražďování jejich obyvatel. Také to patřilo k nacistickým zvěrstvům v období 2. světové války. Slyšíme-li jména obcí Lidice nebo Ležáky, je naprosto jasné, oč se jednalo. Ostatně právě Lidice se staly celosvětovým symbolem. Ale co se nám vybaví při vyslovení názvu osad Ploština a Prlov?

Pořad připravila a moderuje Ivana Denčevová, literárně spolupracoval Hynek Pekárek, režii měl Michal Bureš. Hostem pořadu je publicista a badatel Luděk Navara, autor knihy Smrt si říká Tutter.

Setkání

Brněnská šibenice patřila po nástupu komunismu k nejobávanějším místům v Československu. Oběti v krajské věznici na Cejlu umírali čtvrt hodiny a smrt byla velmi trýznivá a pomalá. Až loni se podařilo určit místo, kde se popraviště přesně nacházelo. Zpravodajský web Českého rozhlasu připravil virtuální prohlídku, ve které se můžete vydat po stopách obětí komunistického režimu.

Setkání

Památku obětí totalit uctili lidé v úterý při pietním aktu v bývalé věznici na Cejlu, která od února 1948 po nástupu komunistů k moci patřila k nejobávanějším místům v tehdejším Československu. Byli zde popravováni odpůrci komunistického režimu.

Setkání

Památku obětí totalit uctili lidé při pietním aktu na nádvoří bývalé věznice. K popravišti položili květiny i svíčky.

Několik desítek lidí se v úterý odpoledne shromáždilo na nádvoří bývalé káznice v brněnském Cejlu. Přišli uctít památku obětí totalitních režimů a položit květiny a svíčky na pozůstatky popraviště. „Chtěl bych věřit, že už nikdy nezažijeme nic podobného, co museli zažít. Zároveň je ale nutné si tyto události připomínat," řekl primátor Petr Vokřál.