Václav Drbola
Mučednická smrt a proces blahořečení

Video je možné shlédnout přímo na YouTube zde YouTube

 

Setkání v Lukově Program Lukov
Vzpomínka na P. Jana Bulu a P. Václava Drbolu
20. listopadu 2021, Lukov u Moravských Budějovic

Zveme Vás na setkání, které je věnováno vzpomínce na P. Jana Bulu a P. Václava Drbolu.

Program bude doplněn o výstavu výtvarných a literárních prací studentů gymnázia Moravské Budějovice.

Průběh slavnostního dne a bližší informace naleznete v přiložené pozvánce.

Sobotní tradiční veřejné setkání v Lukově se konalo u příležitosti jednoho smutného výročí. Letos je to přesně 70 let od tragických událostí v Babicích, které svým rozsahem patří k největším zločinům komunistického režimu. Vzpomínková akce byla zahájena mší svatou za oběti komunistického režimu v kostele sv. Jana Křtitele, po níž následovalo promítání dokumentárních filmů Jan Bula: Mučednická smrt a proces blahořečení (2021) a Václav Drbola (2021). Po konci promítání a diskusi se zástupci Sdružení PAMĚŤ z.s. byly položeny květinové dary u pamětní desky Obětem komunismu. Zájemci si také prohlédli výstavu výtvarných a literárních prací studentů gymnázia Moravské Budějovice, která je věnována umučeným kněžím P. Václavu Drbolovi a P. Janu Bulovi. Záštitu nad akcí převzali: Mons. ThLic Vojtěch Cikrle, biskup brněnský; prezident Platformy evropské paměti a svědomí Łukasz Kamiński; starosta Orla Stanislav Juránek.

Fotografie od paní Marie Račické:

 

Fotografie od paní Marie Račické:

 

 

Výstava Václav Drbola a Jan Bula Konference ve věznici Cejl, Brno
Ryzí kněží a rudá diktatura v Československu
8. - 30. listopadu 2021, Poutní dům Velehrad, Via delle Fornaci 200, 00165 Řím, Itálie

Podrobnější informace o naleznete v přiložené pozvánce.

 

Pietní akt u Památníku obětem železné opony, Mikulov Mikulov
Mezinárodní konference „Můj pohled na železnou oponu“
15. listopadu 2021, Mikulov

Zveme Vás na tradiční pietní setkání a konferenci o železné oponě v Mikulově. Setkání se uskuteční u památníku obětem železné opony v 9:00 hod. na Stezce svobody. Konference na téma Můj pohled na železnou oponu začíná v 10:00 hod. na zámku podle programu.

Tradiční pietní setkání a konferenci o železné oponě v Mikulově. Setkání se uskutečnilo u památníku obětem železné opony od 9:00 hod. na Stezce svobody. Konference na téma Můj pohled na železnou oponu proběhla od 10:00 hod. na zámku podle programu.

Setkání u památníku železné opony

Tradiční vzpomínka na ty, pro které se hranice komunistické říše stala osudnou. Dne 15. 11. jsme se setkali na tomto místě již poosmé. Zahájil předseda sdružení Paměť Miroslav Kasáček.

Videoreportáž je možné shlédnout zde YouTube

Konference "Můj pohled na železnou oponu"

Na pietu navazovala konference na zámku v Mikulově. Velké poděkování všem, kteří přinesli skvělé příspěvky: Soňa Gyarfašova, z RTVS, Luděk Navara, Josef Albrecht z ČT Ostrava a Monika Mandelíčkova z laboratorní školy Labyrinth v Brně. Vzhledem k pandemické situaci se omluvili dokumentaristé z Rakouska Martina Hechenberger a Thomas Hackl - jejich příspěvky v němčině si můžete prohlédnout na německé části tohoto webu. A také Franz Amberger, novinář z Německa.

Videoreportáž je možné shlédnout zde YouTube

Příspěvek — Franz Amberger, Runding, redaktor v penzi
Amberger

Franz Amberger. Dlouholetý šéfredaktor regionálních novin Kötztinger Zeitung. Autor knihy Grenzenlos (Attenkofer; 2000, Straubing, Německo)

Mezi místními novinami vydávanými ve východním Bavorsku zaujímají zvláštní postavení noviny Kötztinger Zeitung založené v roce 1929, které se kdysi šířily až za hranice do německy mluvících obcí tehdejšího Česka. Válka a odsun tomu učinily přítrž, což ale nebránilo redakci, aby se i po roce 1945 dívala za hranice a informovala o událostech v sousední zemi - pokud to bylo v době železné opony možné.

Moje čtyřicetiletá kariéra v Kötztinger Zeitung je součástí této tradice. Železná opona a vyrovnávání se s událostmi s ní spojenými mě provázely v mé profesní kariéře od roku 1980 do roku 2021. V mém případě k tomu přispěla i skutečnost, že jsem během svého působení v Bundeswehru získal základní znalosti českého jazyka. Prostřednictvím svého tchána, který byl vysídlencem ze Šumavy, jsem již v roce 1980 navázal soukromé kontakty s jižními Čechami. Železná opona pro mě tedy neznamenala konec světa, pouze mi ztížila přístup do neznámé země, kterou bylo třeba objevovat.

Odborná konference a výstava „Musím jít odvážně vpřed!“ Konference ve věznici Cejl, Brno
14. října - 19. listopadu 2021, Pasáž Alfa, Brno
Pasáž Alfa, Brno

Výstava v PASÁŽI ALFA. Do 19. listopadu bude trvat výstava Musím jít odvážně vpřed!, která popisuje příběh bojovníka Petra Křivky. Součástí jsou i pracovní listy pro učitele, jak s tímto úžasným příběhem hrdiny tří odbojů nakládat.

Dne 14. října 2021 se konala konference Věznice Cejl, místo utrpení a paměti. Děkujeme za účast na obou akcích.

Podrobnější informace o dnu konference naleznete v přiloženém programu.

 

VIII. výročí odhalení pamětní desky výročí odhalení pamětní desky v Křenovicích
Bojovníkům proti totalitě, jejím odpůrcům a obětem, Křenovice
3. října 2021, Křenovice

Přátelé Občanského sdružení PAMĚŤ a politických vězňů ČR pod záštitou brněnského biskupa Mons. Vojtěcha Cikrle Vás srdečně zvou na neděli 3. října 2021 do Křenovic na slavnostní mši svatou a pietní akt při příležitosti VIII. výročí odhalení pamětní desky Bojovníkům proti totalitě, jejím odpůrcům a obětem v letech 1939–1945 a 1948–1989

Pozvánku si můžete prohlédnout zde.

Fotografie pořídila paní Zvěřinová:

 

 

Mezinárodní festival MeneTekel 2021 Mene Tekel
11. – 17. 10. 2021 v Praze

Organizátoři mezinárodního festivalu MeneTekel 2021 Vás srdečně zvou na hlavní programy projektu

Připraveny jsou pro vás následující informace:

Na festivalu proběhne vernisáž dvou našich výstav Věřím, že můj krátký život nebyl nadarmoRodák, který měl být zapomenut. Vernisáže obou výstav proběhnou 11. října v 17:00 hod. v kostele sv. Ignáce na Karlově nám. v Praze.

 

Můj útěk za železnou oponu Aktuálně.cz
3 minipříběhy srpna 1968

Srpen 68 měnil osudy. Naše sdružení PAMĚŤ ve spolupráci s Pavlem Hrochem a dalšími partnery nabízí na stránkách Aktualne.cz minisérii o lidech, kterým srpen 1968 změnil život a oni se ocitli za železnou oponou.

 

Stálá expozice o P. Václavu Drbolovi Bučovice
Na expozici v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Bučovicích se podílelo Občanské sdružení PAMĚŤ
15. srpna 2021, Bučovice, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Římskokatolická farnost Bučovice Vás srdečně zve na slavnostní otevření stálé expozice o P. Vaclavu Drbolovi v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Bučovicích dne 15. 8. 2021.

plakát

  • 10:00 Mše svatá zakončená požehnáním expozice, celebruje Mons. Mgr. Karel Orlita, JU.D.
  • 11:30 Komentář k procesu blahořečení V. Drboly, Mons. Mgr. Karel Orlita, JU.D.
  • 14:30 Vernisáž výstavy „Babice, P. Drbola a P. Bula“ s besedou, Miroslav Kasáček a Luděk Navara z Občanského sdružení PAMĚŤ

Další informace a případné změny a doplnění programu najdete na www.farnostbucovice.cz